Trafiklista - Umeå
Agent | Ankomstdatum | Kaj |
---|---|---|
- | 12-03-2025 | Pirkajen |
- | 17-03-2025 | Gustafsudde |
SCA Shipping AB | 17-03-2025 | Pirkajen |
SCA Shipping AB | 18-03-2025 | Pirkajen |
SCA Shipping AB | 20-03-2025 | Pirkajen |
- | 28-12-2026 | Gustafsudde |
Agent | Ankomstdatum | Kaj |
---|---|---|
- | 13-03-2025 | Södra kajen |

Vill du transportera ditt gods
via Umeå hamn?
Kontakta Christer Nederstedt
+46 70 597 82 86
christer.nederstedt@kvarkenports.com
-
Patrick Mattsson blir VD för Kvarken Ports Umeå
I samband med Kvarken Ports bolagsdelning har tidigare vice VD Patrik Mattsson tillträtt som VD för Kvarken Ports Umeå.
- Att tacka ja till tjänsten som VD på Kvarken Ports Umeå var ett enkelt beslut och det är med stor ödmjukhet jag tar mig an uppdraget att fortsätta driva en fin verksamhet vidare, säger Patrik Mattsson VD för Kvarken Ports.
-
Byggstart för Nordporten - den fortsatta utbyggnaden av Umeå hamn
Umeå Hamn AB har tecknat avtal med NYAB för projekt Norra kajen, som är en del i en omfattande om- och utbyggnad av hamnen. Norra kajen ingår i projekt Nordporten som inkluderar hela den inre hamnen. Första etappen påbörjas i mars 2025 med färdigställande under hösten 2026.
-
Umeå stärker sin position som logistiskt nav – rekordstor ökning av intermodala godsvolymer under 2024
De intermodala godsvolymerna på Umeå Kombiterminal har under 2024 nära dubblerats jämfört med föregående år och även i Umeå hamn ser man en stadig tillväxt. Trenden fortsätter in i 2025, med en markant uppgång redan under årets första månad.